Parafia w Lipnicy Murowanej

Aktualności

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

  • Live
  • Możliwość komentowania Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP została wyłączona

Na wzór modlitw kapłańskich (brewiarza) powstało nabożeństwo ku czci Najświętszej Panny Maryi, zwane Godzinkami. Podobnie jak brewiarz, Godzinki składają się z siedmiu części: jutrzni, prymy, tercji, seksty, nony, nieszporów i komplety a każda z tych części zawiera wezwanie: „Boże, ku wspomożeniu memu wejrzyj”, hymn, werset i responsorium, ofiarowanie i antyfonę z modlitwą. 

Czas i miejsce powstania oraz autorstwo Godzinek nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że powstały one w XIV lub XV wieku. Będący obecnie w użyciu tekst Godzinek jest jednym z wielu znanych na przestrzeni stuleci i pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku.  Niektórzy badacze przypuszczają, że Godzinki przybyły do Polski wraz z Jezuitami i zostały przetłumaczone na język polski przez ks. Jakuba Wujka. Natomiast ks. Wacław Schenk przypisuje autorstwo Godzinek Piotrowi Rodriguezowi TJ (1531-1617), a tłumaczenie na język polski nieznanemu jezuicie krakowskiemu. 

Godzinki są nabożeństwem, które tradycyjnie związane jest szczególnie z okresem Adwentu, będąc jakby preludium do Rorat, jednak nic nie stoi  na przeszkodzie, aby odmawiać je lub śpiewać także w innych okresach roku liturgicznego. Egzorcysta ks. infułat Jan Pęzioł powiedział, że  gdzie śpiewa się Godzinki, tam diabeł natychmiast ucieka!

Jeszcze nie tak dawno śpiewało się Godzinki w naszych domach a nawet w autobusach wiozących robotników do pracy. Dziś tradycja śpiewania Godzinek ginie, nawet w naszych kościołach  tylko nieliczni włączają się w ich śpiew. Co się z nami dzieje …

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij