RSS Gość Tarnowski
 • Trzy zimowe turnusy
  W czasie ferii zimowych 60 dzieci z parafii miało szansę na kilkudniowy wypoczynek w stolicy polskich Tatr.
 • Jedni z pierwszych
  Członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej świętowali ćwierćwiecze istnienia i działalności.
 • Zostań SPAdachroniarzem drugiego rzutu
  Już 17 lutego zaczyna się druga edycja Studium Parafialnej Aktywności. Co mają do powiedzenia absolwenci pierwszej edycji?
 • Stasia, która została Julią
  Nazywano ją "Aniołem dobroci" i "Matką sierot". Pochodziła z podsądeckiej Nawojowej. Synaj.tv zaprasza kolejny film z serii (Nie)zwykli.
 • Jedna z najbardziej tarnowskich parafii w Kongu
  W dzień powszedni w Mszy św. uczestniczy ponad 350 osób, a w niedziele 3,5 tys. W ciągu roku rozdaje się wiernym 150 tys. Komunii św.

Parafia p.w. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej


Osada lipnicka o nazwie „Lipnik” istniała podobno już w 1141 r. Na miejscu dawnej gontyny pogańskiej zbudowano kościół pod wezwaniem św. Leonarda. Parafia została utworzona w 1144 r. Miasto Lipnicę założył król Władysław Łokietek w 1326 r. Za czasów Rzeczypospolitej kwitło tu życie handlowe i rzemiosło. Były tu wzorcowe cechy, których członkowie wyrabiali m. innymi zbroje, garbowali skóry, zajmowali się garncarstwem, ślusarstwem, kowalstwem, tkactwem, masarstwem i wyrobem kafli. Od napadu Szwedów w 1655 r. zaczyna się upadek miasta Lipnicy a przyczyniła się do tego zmiana szlaków handlowych, które niestety ominęły Lipnicę. Ostatecznie Lipnica straciła prawa miejskie w 1934 roku. Obecnie parafia to ok. 3000 mieszkańców i 630 rodzin, których co roku systematycznie przybywa, pomimo ogólnej tendencji do migracji. Dlatego cieszy, że Lipniczanie chętnie tu pozostają i przyciągają innych do zamieszkania na tej pięknej ziemi. Parafia jest skarbnicą materialnych i duchowych darów historii, o które troszczyć musimy się wszyscy aby to piękne dziedzictwo zachować dla potomnych.