RSS Gość Tarnowski
 • Trzy zimowe turnusy
  W czasie ferii zimowych 60 dzieci z parafii miało szansę na kilkudniowy wypoczynek w stolicy polskich Tatr.
 • Jedni z pierwszych
  Członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej świętowali ćwierćwiecze istnienia i działalności.
 • Zostań SPAdachroniarzem drugiego rzutu
  Już 17 lutego zaczyna się druga edycja Studium Parafialnej Aktywności. Co mają do powiedzenia absolwenci pierwszej edycji?
 • Stasia, która została Julią
  Nazywano ją "Aniołem dobroci" i "Matką sierot". Pochodziła z podsądeckiej Nawojowej. Synaj.tv zaprasza kolejny film z serii (Nie)zwykli.
 • Jedna z najbardziej tarnowskich parafii w Kongu
  W dzień powszedni w Mszy św. uczestniczy ponad 350 osób, a w niedziele 3,5 tys. W ciągu roku rozdaje się wiernym 150 tys. Komunii św.

Relikwie św. Szymona z Lipnicy w Krakowie


Relikwie świętego Szymona przeniesiono w uroczystej procesji z katedry wawelskiej  w 1686 roku, w rok po wydaniu dekretu beatyfikacyjnego do kościoła Ojców Bernardynów i umieszczono w ołtarzu kaplicy do tego celu przeznaczonej. Miejsce to stanowi ośrodek kultu Świętego, którego beatyfikacja miała miejsce w 1685 r., a kanonizacja 3 czerwca 2007 r. Ołtarz składa się z mensy na cokole z przylegającą rzeźbą Szymona przedstawionego w pozycji leżącej.  Kaplicę Szymona zdobią  obrazy i malowidła ścienne, wykonane przez Adama Stalony Dobrzańskiego i Ludwika Gardowskiego w roku 1945. Są to zarysy kościołów bernardyńskich w Polsce. W ostatnich latach, przed kanonizacją św. Szymona z Lipnicy, staraniem kustosza klasztoru o. Fidelisa Maciołka, przeprowadzono gruntowną renowację kaplicy.

Relikwie św. Szymona w Lipnicy Murowanej


Do Lipnicy Murowanej relikwie św. Szymona zostały sprowadzone 8 lipca 2007 – w roku Jego kanonizacji  –  i spoczęły w kościele p.w. św. Szymona. Relikwie są umieszczone w ołtarzu głównym, w jego tylnej części. Wierni, którzy pragną je adorować wchodzą tam na kolanach w modlitewnym skupieniu.