Lipnica Murowana – Ziemia Świętych i Błogosławionych | Szczęść Boże !

Niedziela Palmowa –24.03.2024 r.

Rozpoczynamy celebrację najważniejszego tygodnia w życiu Jezusa i w naszym życiu – Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła ukazuje nam Chrystusa, który wjeżdża do Jerozolimy, aby umrzeć na krzyżu dla naszego zbawienia. W ten sposób wskazuje nam właściwą drogę życia, jaką jest droga rezygnacji z siebie i wyrzeczenia. Tylko w ten sposób człowiek osiąga wolność. Wszelkie propozycje jej łatwego zdobycia okazują się złudne. Prośmy więc dzisiaj Pana, aby nas umocnił w podążaniu tą wymagającą drogą nie tylko w Wielkim Tygodniu, ale każdego dnia.

Serdecznie witamy wszystkich, pielgrzymów i gości, którzy dzisiaj przybyli do Lipnicy Murowanej na Niedzielę Palmową. Niech poświęcona palma w naszych rękach będzie znakiem naszej wiary i przynależności do wspólnoty Chrystusowego Kościoła. Ofiary składane dziś na tacę są przeznaczone na utrzymanie naszych Kościołów. Dziękujemy za składane ofiary.

 

 1. Msze św. dzisiaj: o 7.00, 9.00, 10.50 procesja z kościoła na Rynek, tam poświęcenie palm, następnie procesja do kościoła i Msza św. Gorzkie Żale o godz. 15.30, bezpośrednio po nich ostatnia Msza św. Podczas Gorzkich Żali tradycyjnie zbieramy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i Ciemnicy. O godz. 17.00 w kościele św. Leonarda odbędzie się koncert akordeonowy „W odsłonie klasyki”.
 2. Msze św. w poniedziałek i wtorek rano o 6.30. W środę także wieczorem o godz. 17.00, różaniec przed figurą Madonny Lipnickiej o 16.30, następnie Nowenna i Msza św. Prosimy o poprowadzenie różańca w Kaplicy Pięknej Madonny XVII różę pana Antoniego Polka.
 3. W czwartek, piątek i sobotę próba asysty ministrantów i lektorów przed Tridumm Paschalnym o 15.00.
 4. Osoby, które nie skorzystały jeszcze ze spowiedzi wielkopostnej będą mogły to uczynić jutro w Nowym Wiśniczu.
 5. W czwartek rozpoczyna się św. Triduum Paschalne:

Program Triduum

WIEKI CZWARTEK

Nie ma porannej Mszy św. Liturgia Wieczerzy Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00, po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 23. Na godz. 22.00 zapraszamy na nabożeństwo Getsemani przygotowaną przez młodzież naszej parafii.

WIELKI PIĄTEK

Otwarcie kościoła i rozpoczęcie adoracji o 7.00, spowiadać będziemy do godz. 7.30. O 8.30 będzie podana Komunia św. chorym. O godz. 9.00 Adoracja dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. O 17.30 Droga Krzyżowa, o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, po której przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu, Gorzkie Żale i Adoracja do godz. 23.00. O godz. 22.00 Droga Krzyżowa, szczególnie dla tych co nie mogli uczestniczyć wcześniej. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły i abstynencja. Ofiary zbierane z okazji Adoracji krzyża i przy Grobie Pańskim są przeznaczone na Ziemię Świętą.

WIELKA SOBOTA

Otwarcie kościoła o godz. 7.00. Spowiedź do godz. 7.30. Komunia św. o godz. 8.30 na tych samych warunkach co w Wielki Piątek. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 19.00 na dziedzińcu przed kościołem, przed liturgia o 18.15 będzie „Nabożeństwo przejścia” prowadzone przez APDC. Prosimy o pomoc w przygotowaniu ognia naszych Strażaków, a wszystkich uczestników liturgii o przyniesienie ze sobą świec, paschalików.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW

W kościele o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00.

W Lipnicy Dolnej w Domu Ludowym o godz. 9.30, w Lipnicy Górnej w Domu Ludowym o 10.00, w Borównej w kaplicy o godz. 10.30.

WIELKANOC

Procesja Rezurekcyjna i Msza św. o godz. 6.00, prosimy o przygotowanie procesji, niesienie baldachimu, feletronów, prosimy Strażaków i orkiestrę. Następnie Msze św. o 9.00, 10.30, 14.00 w Borównej i o 16.00.

 

 1. Prosimy o udekorowanie na Wielki Piątek wszystkich krzyży na terenie parafii, aby uczcić znak naszej wiary, znak zwycięstwa i zbawienia.
 2. Do osób obłożnie chorych w Wielką Sobotę udadzą się Świeccy Szafarze z Komunią św. Wielkanocną. Rozpoczęcie odwiedzin od 9.00. Chorych zgłaszamy u pana Kościelnego do piątku. Prosimy o posługę samochodami dla 4 szafarzy.
 3. Bardzo dziękuje panom: Ireneuszowi Herodowi, Kazimierzowi Motakowi i Romanowi Tworzydle za śpiew Męki Pańskiej podczas Mszy św.
 4. Sprzątanie naszego kościoła w najbliższym tygodniu będzie miało miejsce dwa razy: w czwartek rano od godz. 9.00 prosimy rodziny z LD – Kazimierza Hosaji, Wiesława Paproty, Stanisława Dominika, Józefa Dominika, Urszuli Krzyżak, Tadeusza Czopa, Stanisława Fielka, Urszuli Bukowiec. Drugie sprzątanie w sobotę od 13.00 i prosimy następne rodziny z LD – Jerzego Rakowskiego, Wiesława Dominika, Agaty Gicala, Stanisława Ptaszek, Stanisława Kociołek, Jana Włodarczyka. W Borównej – Jakuba Pastuszaka, Wojciecha Paproty, Krzysztofa Kulasa, Piotra Przybyłki.
 5. Bardzo dziękujemy naszym gościom, którzy uczestniczyli wraz z nami we Mszy św. Cieszymy się i dziękujemy, że jesteście z Nami. ( Pielgrzymi z ….) Niech czas rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia będzie dla nas wszystkich czasem odnowienia i umocnienia wiary. Drodzy Pielgrzymi i Goście dla was są dziś otwarte nasze kościoły: św. Leonarda, św. Szymona i św. Andrzeja do godz. 17.00. O godz. 17.00 zapraszamy na koncert do kościoła św. Leonarda. Piękne pamiątki z Lipnicy można nabyć w Klubie św. Szymona przy plebanii i przy kościele św. Leonarda. Dla naszych Gości wspaniała Lipowa Herbata zarejestrowana jako produkt regionalny pod nazwą „Lipnicka Lipina” z sokiem malinowym, oraz syrop z Lipiny czyli kwiatu Lipnickiej Lipy, są tradycyjne bułeczki św. Szymona, i wiele innych pamiątek. Zapraszamy do Klubu św. Szymona. I już dziś zapraszamy wszystkich Gości do Sanktuarium św. Szymona, do adoracji relikwii i obrazu św. Szymona. Tygodniowy Odpust ku czci św. Szymona z Lipnicy od 14 – 21 lipca.
 6. Msze św. wspólnotowe w tym tygodniu: w środę o 17.00 w int. sióstr z VIII róży pani Marii Kożuch, w Wielkanoc Rezurekcja o godz. 6.00 za + Ks. Stanisława Wiśniowskiego w 25 r. śm i Strażaków z LM.
 7. U Ministrantów jest prasa katolicka: Gość Niedzielny, Promyczek Dobra.