RSS Gość Tarnowski
 • Trzy zimowe turnusy
  W czasie ferii zimowych 60 dzieci z parafii miało szansę na kilkudniowy wypoczynek w stolicy polskich Tatr.
 • Jedni z pierwszych
  Członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej świętowali ćwierćwiecze istnienia i działalności.
 • Zostań SPAdachroniarzem drugiego rzutu
  Już 17 lutego zaczyna się druga edycja Studium Parafialnej Aktywności. Co mają do powiedzenia absolwenci pierwszej edycji?
 • Stasia, która została Julią
  Nazywano ją "Aniołem dobroci" i "Matką sierot". Pochodziła z podsądeckiej Nawojowej. Synaj.tv zaprasza kolejny film z serii (Nie)zwykli.
 • Jedna z najbardziej tarnowskich parafii w Kongu
  W dzień powszedni w Mszy św. uczestniczy ponad 350 osób, a w niedziele 3,5 tys. W ciągu roku rozdaje się wiernym 150 tys. Komunii św.

Dzieje kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sięgają 1141 roku. Wtedy to według tradycji wzniesiono tutaj kościół na miejscu pogańskiej gontyny (słowiańskiej świątyni). Obecnie stojący kościół został zbudowany w XV wieku. W XVI w. rozbudowany został o soboty. Śladem tej historii jest dębowy słup Światowida, który wspiera od tyłu ołtarz. Kościół św. Leonarda w Lipnicy położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczki Uszwicy, co stwarza realne zagrożenie dla tego unikatowego zabytku. Słynna powódź w 1997 r. uszkodziła kościół niszcząc min. kryptę z nagrobkiem. Gdyby nie szybka reakcja mieszkańców być może nawet cały kościół zostałby zniszczony. Kilka lat później w 2003 roku, kościół został wpisany na listę światowych zabytków UNESCO. Przy kościółku znajduje się też stary cmentarz, co dodaje mu specyficzny klimat.

Categories: Lipnickie Skarby