Parafia w Lipnicy Murowanej

Kościoły

Kościół św. Andrzeja Apostoła


Wzniesiony z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, który odpowiednimi dokumentami oddał go do kultu w 1363 r. Pomimo kilku poważnych pożarów (1500, 1655, 1740, 1824) do dziś odznacza się wielkością i powagą. Wewnątrz świątyni wyróżnia się ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Andrzeja – patrona naszej parafii.  W południowej kaplicy znajduje się, otoczona wielką czcią gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Piękna Madonna Lipnicka. Wszystkich zachwyca także rokokowy ołtarz boczny w południowej kaplicy Ukrzyżowania P. Jezusa. W świątyni czczone są relikwie św. Jana Pawła II, który odwiedził Lipnicę w 1976 roku. W 2010 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński ufundował dla kościoła dzwon „Maria”.

W latach 2009-2011 przeprowadzono kompleksową rewitalizację polichromii i wyposażenia dzięki której przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrza świątyni a odnowione wyposażenie nabrało nowego blasku i dostojeństwa.

Sanktuarium św. Szymona


Zbudowany ok. 1636- 1648 na miejscu domu rodzinnego św. Szymona na długo przed Jego beatyfikacją. Taki ofiarny gest Lipniczan spowodowany był wielkim kultem do  Szymona i licznymi cudownymi uzdrowieniami. Obok kościoła znajduje się studnia, którą wykopano z fundacji mieszczanki Stawinoskiej, której we śnie polecił to uczynić św. Szymon. Gdy spełniła to polecenie, została cudownie uzdrowiona z poważnej choroby. Ludzie używali tej wody w różnych dolegliwościach a szczególnie w chorobach oczu, gardła i niepłodności kobiecej. Wiele jeszcze innych cudownych uzdrowień miało i ma miejsce za przyczyną św.  Szymona. Warto o nich posłuchać odwiedzając Lipnicę Murowaną. Przez cały lipiec w kościele św. Szymona odbywają się wieczorne nabożeństwa i nowenna, a o 21.00 Apel przy figurze św. Szymona na lipnickim rynku.

Kościół św. Leonarda


Najstarszym z istniejących kościołów jest zbudowany w XV wieku kościół św. Leonarda. Wewnątrz znajdują się trzy cenne tryptyki: św. Leonarda, św. Mikołaja, Adoracja Dzieciątka Jezus.
Na środku kościoła, pod kamienną płytą jest grób śp. Józefiny i Antoniego Ledóchowskich – rodziców Bł. Marii Teresy i Urszuli.
W lipcu 1997 roku Lipnicę nawiedziła powódź. W efekcie niszczycielskiego działania żywiołu poważnie naruszona została konstrukcja tej budowli. Następnego dnia po powodzi  przystąpiono do remontu kościoła, który ukończono w październiku 2000 r.
3 lipca 2003 r. kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO.

Kościół jest miejscem wyjątkowych koncertów muzycznych, a od kilkunastu lat ślubnych ceremonii.

Kościół św. Stanisława


Najmłodszy z lipnickich kościołów, wzniesiony z inicjatywy parafian w Borównej i ówczesnego proboszcza ks. prałata Stanisława Wiśniowskiego, wyposażony i wykończony przez kolejnego proboszcza Lipnicy ks. Zbigniewa Krasa i dzięki ofiarności mieszkańców Borównej oraz całej parafii i wielu życzliwych, często anonimowych darczyńców. Został konsekrowany przez ks. bpa Wiktora Skworca 3 kwietnia 2003 roku. W ołtarzu złożono relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej.

Obecnie stanowi  funkcję kaplicy  w której sprawuje się niedzielną mszę św. o godz. 14.00.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij