Parafia w Lipnicy Murowanej

Aktualności

INFORMACJE Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Prymas Polski: Co wydarzy się ważnego w Kościele w 2018?

Jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczętego roku 2018 będzie zdaniem metropolity gnieźnieńskiego rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Wielkopolsce i na Kujawach będzie ona przeżywana w łączności ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego, a w archidiecezji gnieźnieńskiej, w wymiarze kościelnym, ze szczególnym wskazaniem na postaci dwóch wybitnych prymasów: kard. Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej Polski oraz Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Rok 2018 w metropolii gnieźnieńskiej będzie także okazją do przypomnienia postaci bł. bp. Michała Kozala, kapłana archidiecezji gnieźnieńskiej, rektora gnieźnieńskiego seminarium duchownego, biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej, męczennika Dachau. W tym roku przypada 100. rocznica jego święceń kapłańskich.

W roku 2018 zakończą się także obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ich oficjalny finał będzie miał miejsce podczas uroczystości świętowojciechowych 29 kwietnia w Gnieźnie z udziałem biskupów i przedstawicieli władz, pod przewodnictwem legata papieskiego.

We wspomniane obchody 100-lecia niepodległości Polski wpisze się także XI Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w Gnieźnie w dniach 21-23 września pod hasłem: „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie patronatem objął Prezydent RP.

„Będzie to zatem rok bardzo bogaty w ważne rocznice i wydarzenia, w który wpiszą się także zwyczajne działania duszpasterskie, skoncentrowane w archidiecezji gnieźnieńskiej szczególnie na refleksji dotyczącej młodzieży i przygotowania do sakramentu bierzmowania, a także na modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zapraszamy do zwiedzania kościoła św. Leonarda

Zabytkowy kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej w Małopolsce cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Od stycznia do tej pory XV-wieczną świątynię wpisaną na listę UNESCO zobaczyło już prawie osiem tysięcy osób. To perełka na Szlaku Architektury Drewnianej. Wnętrze zdobią piękne polichromie a wśród cennego wyposażenia jest rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i do dziś grający pozytyw szkatulny. Od kwietnia świątynię można zwiedzać już bez specjalnej rezerwacji. Obiekt będzie dostępny dla zwiedzających do października.

Informacje dla pielgrzymów … ->

.

Literatura dostępna w Klubie Św. Szymona

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij