Parafia w Lipnicy Murowanej

Relikwie

Relikwie św. Szymona z Lipnicy w Krakowie


Relikwie świętego Szymona przeniesiono w uroczystej procesji z katedry wawelskiej  w 1686 roku, w rok po wydaniu dekretu beatyfikacyjnego do kościoła Ojców Bernardynów i umieszczono w ołtarzu kaplicy do tego celu przeznaczonej. Miejsce to stanowi ośrodek kultu Świętego, którego beatyfikacja miała miejsce w 1685 r., a kanonizacja 3 czerwca 2007 r. Ołtarz składa się z mensy na cokole z przylegającą rzeźbą Szymona przedstawionego w pozycji leżącej.  Kaplicę Szymona zdobią  obrazy i malowidła ścienne, wykonane przez Adama Stalony Dobrzańskiego i Ludwika Gardowskiego w roku 1945. Są to zarysy kościołów bernardyńskich w Polsce. W ostatnich latach, przed kanonizacją św. Szymona z Lipnicy, staraniem kustosza klasztoru o. Fidelisa Maciołka, przeprowadzono gruntowną renowację kaplicy.

 

Relikwie św. Szymona w Lipnicy Murowanej


Do Lipnicy Murowanej relikwie św. Szymona zostały sprowadzone 8 lipca 2007 – w roku Jego kanonizacji  –  i spoczęły w kościele p.w. św. Szymona. Relikwie są umieszczone w ołtarzu głównym, w jego tylnej części. Wierni, którzy pragną je adorować wchodzą tam na kolanach w modlitewnym skupieniu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij