Parafia w Lipnicy Murowanej

Aktualności

Uroczystość św. Andrzeja Apostoła

Wspominamy i uroczyście czcimy dzisiaj św. Andrzeja Apostoła, patrona naszej parafii. Według tradycji, po zesłaniu Ducha Świętego św. Andrzej głosił Ewangelię wśród Scytów, na Kaukazie, a także na terenach późniejszej Rusi. Prawosławni przypisują mu również założenie biskupstwa w Bizancjum. Ostatnim etapem jego misyjnych pielgrzymek miało być greckie miasto Patras na Peloponezie. Apostoł dokonał tam bardzo wielu nawróceń. Według tradycji Andrzej zmarł 30 listopada 62, 65 lub 70 roku śmiercią męczeńską. Zwykle męczeństwo św. Andrzeja przedstawiano w sztuce na krzyżu w kształcie litery X. Taki krzyż, znany w starożytnym Rzymie pod nazwą crux decussata, nazywany jest teraz powszechnie krzyżem św. Andrzeja.

Carlo Braccesco namalował jednak apostoła przywiązanego do drzewa. Jego „krzyż” staje się w ten sposób symbolicznym drzewem życia, które zapewnia życie wieczne nie tylko konającemu świętemu, ale także nawróconym przez niego ludziom. I nam również niech to przypomina, że tylko krzyż Chrystusa jest pewną drogą do naszego zbawienia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij